Ana Sayfa Ana Sayfa
  Favorilerim Favorilerim   Cevapsız Konular Cevapsız Konular   Favori Forumlardaki Aktif Konular Favori Forumlarım
Yönetime Mesaj  Yardım Yardım  Bilgi Agaci Bilgi Ağacı
  Aktif Konular Aktif Konular  Arama   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 Akvaryum.com Forum : Bitki Forumları : Bitki Akvaryumları Genel : Bitki Akvaryumları Tanıtımı
Hemianthus Callitrichoides (cuba) Macerası
Bu Forumdaki: Önceki Konu - Sonraki Konu
  Yanıt Yaz Yanıt YazSayfa  123 16>
Yazar
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim
Durumu: Çevrim Dışı

Alıntı sayer Alıntıbullet Konu: Hemianthus Callitrichoides (cuba) Macerası
    Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 21:15 IP
Fotoğraf:

Boyut (cm): 100 x45x45
Kapasite (litre): 202 lt.Brüt    160lt Net. 
Canlılar:
Neocaridina denticulata sinensis(kiraz karidesi) 30 adet civarı.
Caridina japonica (Amano karidesi) 4 adet.
Otocinclus affinis (Cüce Vatoz) 4 adet.
Hyphessobrycon herbertaxelrodi ( Siyah Neon ) 20 adet. (Şu anda diğer tankta sistem oturduktan sonra eklenecekler)
Bitkiler
Hemianthus Callitrichoides  (Cuba)
Hemianthus micranthemoides
Blyxa Aubertii 
Hygrophila Polysperma Ceylon (Zeytin)
Hygrophila difformis (Çınar)
Zeytin ve Çınar  kurulumda  aşırı alg sorunu yaşamamak için eklenmiş olup ilerleyen  günlerde çıkarılacaktır.

Malzemeler:

Aydınlatma

120 watt.     

2 x 30 watt  Sylvanıa Gro-Lux.

2 x 30 watt   Sylvanıa Aquastar.
Taban
Alttan üste doğru,
1- Dazs Soil  5 lt.    2- Flora Root 200 gr.   3- Sineklik.   4- Hagen Siyah Kum 50 kg.
Filitreleme
Eheim 2226 Profesyonel (950 lt/sa) -  Atman 18 watt uv.
Isıtıcı
Sera 200 watt.
Hava Motoru
Eheim 400  (Sadece geceleri açık)
Co2 sistem
Co2 Tüpü 2kg – Ista Selenoid Regülatör –  Ista 3 in 1 co2 diffuzer.  Saniyede 2 kabarcık 7/24
Testler
Tetra Test pH – Sera KH Test – Seachem Nitrate (NO3)Test – Sera fosfat(PO4) Test .

Akvaryum Bakımı:
Pazar günleri %50 su değişimi
Kullanılan Yemler:
Şuan Yok.
Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar:
Tetra Aqua Safe,Sera Nitrivec

Merhaba Arkadaşlar,

Yirmi seneye yakın amatörce bu hobiye gönül vermiş biri olarak son kurulumunu yaptığım bitki tankımı sizlerle paylaşmak istedim.

Bitki akvaryumlarına olan ilgim Ocak 2009 da foruma üye olduktan sonra başladı (yani bu konuda oldukça acemiyim).Gerek forumdaki makaleleri ve konuları gerekse yabancı internet sitelerini takip ederek (yetersiz yabancı dilimle) bir bilgi birikimi oluşturmaya çalıştım.(öğrenmenin yaşı yoktur demişler Tebessüm). Haziran ayında da yeni tankın malzeme ve ekipman temini, dizayn araştırmalarıyla uğraştım ve 2 ay sonra kuruluma hazır hale getirdim.

Niye cuba macerası derseniz, Takashi Amona tanklarında  ilk defa gördüğüm ve hayran olduğum bir bitki. Hemen hemen herkesin ortak fikri de zor bir taban bitkisi olduğu. Ben de zordan başlamayı tercih ettim. Umarım başarısız olmam hep beraber izleyerek görücez.

Bu konuyu açma amacım , Hemianthus Callitrichoides (cuba) taban bitkisi olarak kullanmayı düşünen arkadaşlara dikiminde ,yetiştirme aşamasında yapmış olduğumuz yanlışlar ya da doğrular konusunda bir fikir vermesidir.(Yanlış anlaşılma olmasın doğruları ben bilmiyorum hep beraber bulucaz)

Son zamanlarda Tevfik Emre Bey le fikir alışverişinde bulunuyoruz bu konuyu açmam için beni cesaretlendirdi. Kendisi de bildiğiniz gibi son kurulumunu yaptığı tankın da Hemianthus Callitricroides (cuba) yetiştiriyor. Paylaşımları için kendisine teşekkür ediyorum. 

Hepinize Saygılar.

Arkadaşlar tankın kurulum tarihi 04.09.2009 bu güne kadar olan gelişmeleri belli zaman aralıklarında fotoğraflarla sizlere sunmaya çalışıcam.(Maalesef fotoğraf konusunda da acemiyim hoşgörünüzü esirgemeyin)

4.09.2009 da kurulumunu ve dizaynını yaptığım tanka öncelikle bol miktarda çınar,zeytin vs. gibi bitkileri ekledim.( başlangıçta aşırı yosun sorunu yaşamamak için)

24.09.2009 tarihinde ise Maltepe Pet ten aldığım 6 adet minik saksı Tropika'nın cuba larının dikimini gerçekleştirdim. Deneme amaçlı yarısının Stonewool larını çıkarmadan yarısını ise çıkararak diktim.(tam 3 saat uğraşarak ve eşimin alaycı bakışları altında, bu akıllı işi değil der gibi bakıyordu bana Tebessüm)

27.09.2009 ilk 3 gün cuba lar yemyeşil çok mutluyum tamam dedim ben bu işi becerdim.

28.09.2009 Bugün  ilk olarak Stonewool ları çıkartarak diktiğim cuba lar kahverengileşmeye başladı daha sonra da diğerleri 5. gün tamamen kahverengi bir cuba görüntüsü karşımda duruyor.Eh sanırım ruh halimi anlıyorsunuzdur,kocaman bir hayal kırıklığı.

İki gün böyle geçti (allahtan başka sorunlarla uğraşmıyorum yosun gibi).İkinci haftanın başı sabah rutin gübrelemeyi yaptım yarım saat geçtikten sonra ışıkları açtığımda sanki mucize cuba ların hepsinde minik yeşil yapraklar  ne kadar sevindiğimi bilemessiniz.  

3.10.2009

4.10.2009 Cubalar da  %90 a varan bir yeşillenme ve yeni yapraklar acaba mutlu sonmu diyorum ama emin de değilim.Bu arada tanka karidesler yüzünden geceleri o2 vermeye başladım.

Geçen 10 gün içindeki gözlemlerim;

1-Tevfik Emre beyinde konusunda önerdiği gibi cubalar dikilirken kökler Stonewool dan ayrılmadan dikilmeli aynen katılıyorum.Sanırım kökü en azından bir süre koruyor.Zira ilk kararmalar sadece (ya da kahverengileşmeler) köklerini ayırdığım cubalarda başladı diğerlerinde  ise sadece biraz sararma gözledim.

2- Bu her tank için geçerli olmayabilir ama geceleri O2 vermeye başladığımdan beri cubalardaki gelişmenin hızlandığını ( yayılma başladı) ve yaprak renginin daha koyu yeşil bir ton aldığını gözlemledim.

Tanktaki Değerler de şu şekilde :

Ph : 7

Kh : 7  (Daha önceleri 9 du su değişiminde  eklediğim 1 adet damacana su ile geriledi)

Nitrat: 10

Fosfat: 1

Demir: Bilinmiyor (test imkanım olmadı)

Bu arada su değerleri ve gübreleme konusunda sorduğum ısrarlı soruları bıkmadan usanmadan cevaplayan ve hep destek veren Maltepe Pet çalışanları ve Yıldırım Beye çok teşekkür ederim.

6.10.2009 Gelişim sürüyor şimdilik bir terslik yok gibi.Bu arada tankın geneli ile ilgili olarak soldaki dizayn aklımdakine yakın tabi cubaların tamamen yayıldığını varsayarak.Sağ taraftaki bitkilerin yavaş yaş hepsi çıkarılacak ya oraya da cuba aşılaması yapacağım ya da 2 bitki daha ekleyebilirim. Sağ arka köşede bir saksı Hemianthus micranthemoides var şu an ekili ama önleri kapalı gözükmüyor.Ya da sağ taraf Blyxa Aubertii  olabilir bu konuda anlıycağınız kafam biraz karışık önerilerinize açığım.

8.10.2009 cubaların son hali

Olumlu ve olumsuz her türlü gelişmeyi güncelliycem.
Herkese saygılar.

Düzenleyen sayer - 12 Ekim 2009 14:07

Teşekkür Edenler: Sercettin,
Tebrik Edenler: eozen81,

Yukarı Dön
Akvaryum.Com
Reklam
Simge

Alıntı MiSoSiKiaNbullet Akvaryum.Com Reklam
    Gönderim Zamanı: 19/09/2014 18:49:11
Akvaryum.Com Reklam
Reklamı Kaldır

Yukarı Dön
emreutku
Forum Özel Üyesi
Simge
Baliklarim Yorumlarim

Alıntı emreutku Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 21:42 IP
Ertuğrul bey hem tankınız hemde sunumumuz çok güzel sizi tebrik ederim. Ayrıca bu işe başlamadaki kararlılık ve cesaretinizide tebrik etmek lazım..

Cubaların son hali (2 haftalık) çok iyi görünüyor.

Bendeki cubalar bugün 12. gündeler ve yavaş yavaş minik yapraklar veriyorlar, sanırım 3 haftalık olduğunda ne olduğu tam belli olucak ...

Saygılar

tevfik emre utku

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 21:48 IP

Emre Bey teşekkür ederim.Forum düzenine elimden geldiği kadar uymaya çalıştım.
Size katılıyorum daha çok yolumuz var.Gerçekten sabırlı olmak gerekiyor.Dilerim
herşey yolunda gider.

Saygılar.

Teşekkür Edenler: Nuribaris,

Yukarı Dön
Kartal77
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Baliklarim Benim Sitem Yorumlarim

Alıntı Kartal77 Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 08 Ekim 2009 23:00 IP
Ertuğrul bey çok güzel bir sunum olmuş.Umarım aynı ivmeyle ilerlemeye devam eder cubalarınız.
0,75 watt/litre aydınlatma yeterli demek ki.
Aydınlatma periyodunuzu  sormak isterim.Bir de olması gereken fosfat değeri nedir acaba?

Düzeltme:

Kendi sorumu kendim yanıtlayım dedim :) Arayan herşeyi bulur forumda.
0,2-0,8 ppm olmalı fosfat.Tevfik beye teşekkürler yazı için.

http://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_su_degerleri_k297912.asp

Düzenleyen Kartal77 - 08 Ekim 2009 23:45

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 09 Ekim 2009 11:31 IP
Orjinalini yazan: Kartal77
Ertuğrul bey çok güzel bir sunum olmuş.Umarım aynı ivmeyle ilerlemeye devam eder cubalarınız.
0,75 watt/litre aydınlatma yeterli demek ki.
Aydınlatma periyodunuzu  sormak isterim.Bir de olması gereken fosfat değeri nedir acaba?

Düzeltme:

Kendi sorumu kendim yanıtlayım dedim :) Arayan herşeyi bulur forumda.
0,2-0,8 ppm olmalı fosfat.Tevfik beye teşekkürler yazı için.

http://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_su_degerleri_k297912.asp

Yılmaz Bey Merhaba,

Öncelikle sorunuza geç cevap yazdığım için lütfen kusuruma bakmayın.Dün gece ilerleyen saatlerde net bağlantımdaki sorunlar yüzünden forumda fazla kalamadım.

Beğeniniz için teşekkür ederim,amacım bütün gelişmeleri forumdaki arkadaşlarla paylaşarak bu maceranın hep birlikte nasıl sonuçlanacağını görmek.

Sorularınız gelince,

Ortalama 0,75 watt civarı bir aydınlatma var haklısınız.Aslında özellikle bu bitki için litre ye watt hesabi yaptığımızda yetersiz gözüküyor ama benim dikkat ettiğim diğer bir konu ise su yüksekliği.
Ön taraftaki kumun seviyesi 5-6 cm civarı arkalarda 12-13 cm ulaşan yerler var.Sol taraftaki cubaların tepe üzerinde ışığa yakınlığı bazı yerlerde 25 cm civari tabanda olanların ise 38-39 cm civarı.Özetlersek maksimum 39 cm minumum 25 cm civarı bir yükseklik var bu da sanırım cubaların ışıktan daha fazla faydalanmasını sağlıyor.

Aydınlatma periyodu ise nerdeyse minumum da günlük 5-6 saat 2 gündür 7 saate çıkardım aslında bakıldığında bir çelişki gözüküyor farkındayım.Cubalar yüksek ışık isteyen bitkiler ama tank daha kurulum aşamasında olduğu için aşırı alg sorunu yaşamamak adına böyle bir uygulama yaptım faydasıda oldu gibi şimdiye kadar ki gözlemlerim böyle.Ama ilerleyen günlerde 10 saat seviyesine yükselticem.

Fosfat değerlerine gelince,eklemiş olduğunuz linkten ben  de gerçekten çok faydalandım Tunç beyin 'Bitki Akvaryumlarında Başarı' isimli konusunda 3 tür gübreleme yöntemi geçiyor bildiğiniz gibi.Ben günlük yöntemi benimsedim.

Şu anda tankın değerleri şöyle:

Potasyum 25 ppm
Nitrat 10 ppm
Fosfat 1 (olması gereken değer 0,8 yazıyor)
Demir bilinmiyor
KH 7
Ph 7

Tankta micro ve macro besinleri fazlasıyla bulundurup hafta sonunda %50 su değişimiyle besinleri resetlemek.Tevfik Emre beyin foruma eklediği çeviri olan Tom Barr uyguladığı sistemi benimsedim şimdilik.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar.

Düzenleyen sayer - 09 Ekim 2009 12:06

Teşekkür Edenler: Kartal77,

Yukarı Dön
CATBALCA
Forum Özel Üyesi
Simge

Yorumlarim

Alıntı CATBALCA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2009 03:02 IP
   Ertuğrul bey.Öncelikle sizinde konu açmanız çok iyi oldu.Şimdi foumumuzda aynı anda 2 kişi de Hemianthus cuba bitkisi ile ciddi uğraş içinde olacak ki bu da hepimizin iyiliğine olacak : )
    Akvaryumunuz Cubalar tutarsa 3 ay sonra harika bir akvaryum olacak gibi gözüküyor.
    Bu arada benim kuracağım tank da kısmen sizinkine çok benzeyecek :) .Hafta sonu bende yavaş yavaş konu açacağım...
Yeni fotolarınızı bekliyorum : )

Hemianthus dikimi ile ilgili :

http://www.youtube.com/watch?v=JzRJdzddEGk

Düzenleyen CATBALCA - 10 Ekim 2009 03:24
Golden Teacher

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 10 Ekim 2009 13:57 IP

Hakan Bey,

Bence faydalı bir link işin doğrusunu göstermesi açısından,saolun.Ben cubaların yarısını Stonewool larından ayırarak,yarısınıda ayırmadan birlikte diktim gelişimi görmek açısından.Ama demek ki hata yapmışım zaten gelişmeleride bunu gösterdi.Öbek öbek diktimlerimde gelişim şu ana kadar daha sağlıklı.Bu da sanırım diğer arkadaşlar için faydalı olur.

Fotoğraflar için 1. ayın bitimini bekliyorum.Yeni tankınızda başarılar.

Düzenleyen sayer - 10 Ekim 2009 13:57

Yukarı Dön
CATBALCA
Forum Özel Üyesi
Simge

Yorumlarim

Alıntı CATBALCA Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2009 05:53 IP
   Teşekkür ederim Ertuğrul bey.Yanlız : ) ben ayırarak dikdiklerinizden de ümitliyim çünkü Stonewool dan ayılan kökler hafif parçalandığı için bitki önce köklerini yenilemeye çalışıyor olabilir ki bu durumda yapraklarının sararması ve çürümesi normaldir .(Umarım yanılmıyorumdur)...

Son olarak acaba kaç adet (saksı ,bağ )Heminathus Cuba aldınız acaba?

Düzenleyen CATBALCA - 11 Ekim 2009 05:55
Golden Teacher

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 11 Ekim 2009 11:25 IP

Hakan bey,

Dilerim siz yanılmıyorsunuzdur.Artık bekleyip görücez.Beş saksı cuba aldım.

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2009 12:54 IP
Merhaba arkadaşlar,

5.Ekim.2009 itibariyle cubalarda fazla bir gelişme yok yerinde sayıyorlar.
Hemianthus micranthemoides lerle Blyxa Aubertii  lerin gelişmesi gayet iyi.

Bu pozuda dün gece yakaladım.
Nerite, Kiraz karides dostluğu.

Yukarı Dön
burak
Forum Özel Üyesi
Simge
Akvaryumum Benim Sitem Yorumlarim

Alıntı burak Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2009 13:03 IP
Ertuğrul bey selamlar, Pendiğin suyunda bir şeyler var, o kadarki bitkili aşkımız bitmiyor, şuan işyerinde resimleri göremiyorum ama akşam bulup kendi pcmden bakacağım.
Bende 1 kaç dostum sayesinde 1 saksı cüba alıp denemek istiyorum, maalesef sıcaklarda çok bitki kaybettim, şuan yeni toparlıyorum.Cübaların diğer bitkilere oranla biraz daha uzun süre adapte süreci yaşadığını, bu süreç sonunda hızlı bir gelişim içinde olduğunu hatırlıyorum.

İnşallah istediğiniz gibi bir tanka sahip olursunuz.

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 15 Ekim 2009 13:21 IP
 Merhaba Burak,

İyi dileklerin için teşekkür ederim.Uzun bir süre araştırma yaptıktan sonra,ben de ilk defa deniyorum şunu söyliyim geçekten beni çok uğraştırıyorlar.Tam bizim gibi sabırsız bir millete uygun bitki.Tebessüm

Sana da yeni tankında başarılar diliyorum.

Yukarı Dön
lordgordon
Forum Üyesi
Simge
Yorumlarim

Alıntı lordgordon Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2009 09:53 IP
Ertuğrul bey malesef iş yerimde websense olduğu için fotoları göremiyorum ama bi abim cubalardan baya ciddi bir şekilde üretti. genelde lavtaşı üstünde en iyi performansı aldı.. sanırım siz direk kum üstünde deniyorsunuz.. bir parçada bu şekilde tasarlamanızı tavsiye ederim.. en kısa sürede bende cubalarla ilgili biri iki çalışma yapacağım.. bu çalışmalar içinde balcık içinde üretmeyi denemekte olucak.. bu hafta cubaları edineceğim.. fotoları akşam evden görünce ayrıca bir şeyler daha eklerim.. şimdiden ellerinize sağlık diyorum.. tebrik ederim. 
Tolga AKTAN
100*50*50(h)Bitki ve karidesler

Yukarı Dön
sayer
Forum Özel Üyesi
Simge

Akvaryumum Yorumlarim

Alıntı sayer Alıntıbullet Gönderim Zamanı: 16 Ekim 2009 20:12 IP

Tolga Bey,teşekkür ederim.Şuan bekleme konumundayım genel kanı ilk bir aydan sonra gelişme gösterdikleri cubaların uyum süreci baya uzun sürüyor.Tavsiyeniz içinse ,eğer bu şeklide başarılı olamassam neden olmasın diyorum denemekte fayda var tabi.

Sizin de cuba ile ilgili çalışmalarınızda başarılar.Eğer gözlemlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar.

Düzenleyen sayer - 16 Ekim 2009 20:14

Yukarı Dön

-   Konuyu Paylas    Sayfa  123 16>